خوب – چاه شهردار دوربین قرارداد کمیسیون

خوب – چاه: شهردار دوربین قرارداد کمیسیون شهرداری شورای شهر اخبار اجتماعی

گت بلاگز اخبار اجتماعی ماجرای قراردادهای میلیاردی شهرداری چیست؟

«برادر یکی از معاونین شهردار با زیرمجموعه همان معاونت قرارداد دارد و سال‌هاست با قراردادهای چند صد میلیاردی نسبت به تامین این تجهیزات اقدام می‌کند. انتظار داریم

ماجرای قراردادهای میلیاردی شهرداری چیست؟

ماجرای قراردادهای میلیاردی شهرداری چیست؟

عبارات مهم : شهردار

«برادر یکی از معاونین شهردار با زیرمجموعه همان معاونت قرارداد دارد و سال هاست با قراردادهای چند صد میلیاردی نسبت به تامین این تجهیزات اقدام می کند. انتظار داریم پیگیری به این عنوان انجام شود و نهایتا به یک جمع بندی برسیم.»

به گزارش آفتاب یزد ؛ «شورای شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران با بودجه ۱۸۰۰میلیارد تومانی در بودجه سال ۹۵ جهت هوشمندسازی شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران موافقت کرد ولی دقیقا یک ساعت قبل از آن که شهردار بودجه سال ۹۶ را به شورای شهر تقدیم کند، تقاضای مصوب کردن ۲۰۰۰ میلیارد دیگر جهت هوشمندسازی را داد. شهرداری اعلام کرد که این ۲۰۰۰میلیارد را جهت سال ۹۶ می خواهد ولی مصوبه اش را قبل از آن که بودجه را به شورای شهر تقدیم کند، درخواست کرد. این مبلغ با مخالفت بعضی از اعضای شورای شهر به خاص اعضای اصلاح طلب روبه رو شد ولی با پشتگرمی که شهردار پایتخت کشور عزیزمان ایران به رای اصولگرایان داشت، توانست این بودجه را مصوب کند ولی پشت پرده این بودجه کلان که هنوز هم به طور کامل به مرحله اجرا نرسیده، چیست؟ هوشمندسازی به وسیله کدام شرکت انجام می شود و این شرکت چه نسبتی با معاون شهردار دارد؟ در این مورد با نمایندگان مردم در پارلمان شهری به گفت وگو نشستیم.

ماجرای قراردادهای میلیاردی شهرداری چیست؟

قانون منع مداخله زیر پا گذاشته شد

رحمت الله حافظی، مدیر کمیسیون سلامت، محیط زیست شورای شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران به آفتاب یزد می گوید: «بر اساس قانون منع مداخله، مجموعه ها نمی توانند جهت انجام امور و خریدها با اقوام خود قرارداد ببندند. در زیرمجموعه حمل و نقل ترافیک این قانون منع مداخله زیرپا گذاشته شده است و برادر یکی از معاونین شهردار و منصوبین به او شرکتی دارند که پروژه تلویزیون های هوشمند، دوربین های سطح شهر، مونیتورهای هوشمند BRT و تلویزیون های تبلیغاتی را به صورت پیمانکاری، برداشته و راه اندازی می کنند.»

«برادر یکی از معاونین شهردار با زیرمجموعه همان معاونت قرارداد دارد و سال‌هاست با قراردادهای چند صد میلیاردی نسبت به تامین این تجهیزات اقدام می‌کند. انتظار داریم

وی با اشاره به این که از این نظر به شهرداری تذکر داده شد، می افزاید: «پاسخ شهرداری این بود که این شرکت مشمول بر منع مداخله نمی شود. شکایت را از جایگاه کمیسیون به مراجع ارجاع دادیم و سه شنبه (دیروز) قرار منع تعقیب آمد و آنها هم اعلام کرده اند که این قراردادها بلامانع هست. قرار شد مشاور حقوقی کمیسیون روی آن اعتراض بگذارد و در وقت مقرر آن را به مراجع بفرستیم.»

حافظی تاکید کرد: «این جزء بدیهیات اولیه است و ما نمی دانیم به چه استنادی این قرار منع صادر شده است هست. برادر یکی از معاونین شهردار با زیرمجموعه همان معاونت قرارداد دارد و سال هاست با قراردادهای چند صد میلیاردی نسبت به تامین این تجهیزات اقدام می کند. انتظار داریم پیگیری به این عنوان انجام شود و نهایتا به یک جمع بندی برسیم.»

ترک تشریفات از سوی شهرداری

ماجرای قراردادهای میلیاردی شهرداری چیست؟

محسن سرخو، مدیر کمیته حمل و نقل و ترافیک شورا نیز می گوید: «هوشمندسازی که بحث آن در صحن شورای شهر مطرح شد، مربوط به راه اندازی دوربین ها و… در سطح شهر هست. به علت ترک تشریفات شهرداری با یک شرکت خاص (که تقریبا از ۱۰ سال پیش قراردادهایش را منعقد می کند) با هر گونه بودجه جهت آن سیستم هوشمندسازی مخالفت دارم. شرکتی به نام «ب. ق» مکرر قراردادها با شرایط ترک تشریفات با او منعقد شده است و که اعتقاد من درست نبوده هست. جهت گرفتن مصوبه ۲هزار میلیارد گفتند که دیگر با آن شرکت خاص قرارداد نمی بندیم ولی من این نگرانی را دارم که با یک شرکت قرارداد ببندند و آن شرکت هم باز با شرکت «ب. ق» قرارداد ببندد.»

به گفته وی، «متاسفانه ۱۰-۱۲ سال است که یک سری از قراردادها با ترک تشریفات و بر خلاف آئین نامه معاملات در بخش های شهرداری منعقد می شود. مثل روزنامه همشهری که از توزیع و آگهی ها و آگهی های داخلی گرفته تا مطالب آن همه با ترک تشریفات قراردادهای میلیاردی بسته می شود و در این بحث هوشمندسازی سطح شهر هم این توصیه ترک تشریفات وجود دارد.»

«برادر یکی از معاونین شهردار با زیرمجموعه همان معاونت قرارداد دارد و سال‌هاست با قراردادهای چند صد میلیاردی نسبت به تامین این تجهیزات اقدام می‌کند. انتظار داریم

سرخو با اشاره به این که سیستم هوشمندسازی مربوط به سطح خیابان هاست، تاکید می کند: «این هوشمندسازی مربوط به معابر و خیابان هاست و اصلا ربطی به سیستم قطار مترو ندارد و سیستم های هوشمند قطار مترو روی خودش راه اندازی است و سیستم جداگانه ای ندارد.»

بودجه هوشمندسازی در منابع رفاهی هزینه شد

ماجرای قراردادهای میلیاردی شهرداری چیست؟

محمدمهدی تندگویان، نایب مدیر کمیسیون شهرسازی و معماری شورا در این باره با بیان این که عنوان هوشمندسازی شهر فقط ۲ هزار میلیارد نبود به آفتاب یزد می گوید: «در بررسی جامع تری که کردیم تقریبا حدود ۷-۶ هزار در این ردیف عنوان داریم و شهرداری خیلی از آنها را در سرفصل های خدماتی – پرسنلی هزینه کرده هست. بحث هوشمندسازی شهر چند قصه داشت. یکی از این مباحث ترافیک و رصد کل شهر بود و این که آنلاین کل شهر را داشته باشیم ولی مبحث به خرید دوربین ها منتج می شد که عدد و رقم بزرگی در شرکت حمل و نقل و ترافیک محاسبه شد و اعتراضات زیادی را در پی داشت.»

تندگویان در پاسخ به این پرسش که چه رقمی جهت تامین دوربین ها نیاز بود؟ می گوید: «فقط بحث دوربین های شهری یک قرارداد ۲۲۰۰ میلیارد تومانی داشت.»

وی دوباره به هوشمندسازی اشاره کرده و می گوید: «بحث بعدی هم رفتن به سمت شهر الکترونیک و تجارت الکترونیک و در حقیقت ساده کردن دسترسی های مورد نیاز مردم در سامانه ها بود. در این بخش هم تقریبا شهرداری کاری نکرده هست. به عنوان نمونه ساماندهی مشاغل، موضوعاتی مثل اسنپ، تپسی و… همه در این بخش ساماندهی می شود. یعنی این موارد بخشی از هوشمندسازی شهر است که گام هایی برداشتند و در تاکسیرانی سامانه ایجاد کردند ولی همه این گام ها ناقص است و هیچ کدام جامع نیست.»

نایب مدیر کمیسیون معماری با اشاره به این که در آن سه فصل نه کارها خوبی انجام و نه سرفصل درست هزینه شده است هست، تاکید می کند: «خیلی از بودجه این سرفصل به معاونت منابع انسانی رفته و در بحث خدماتی – پرسنلی هزینه شده است هست. یعنی زمانی که ما ردیف های بودجه را درآوردیم بحث حتی مباحث رفاهی پرسنل در بعضی از شرکت ها و جابه جایی بودجه از بخش هوشمندسازی شهر انجام شده است هست. این اتفاقی است که در هوشمندسازی افتاده و این هوشمندسازی فکر می کنم به اهدافش نرسیده است.»

واژه های کلیدی: شهردار | دوربین | قرارداد | کمیسیون | شهرداری | شورای شهر | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs